ŠTA NAS UČE POŠTANSKE MARKE
U Jugoslaviji između prvog i drugog svjetskog rata bila organizovana izložba poštanskih maraka. Na jednoj se pokazuju nošnje jugoslovenskih naroda: srpaska, bosanska, slovenska i hrvatska. Tada nije bilo priznato postojanje nekih drugih naroda u Jugoslaviji. Ali ta Jugoslavija, barem ne u ovom slučaju, ne negira postojanje ničega bosanskog.
Bosanska nošnja na poštanskoj marki na filatelističkoj izložbi, Beograd 1937
(Izvor: Michel Briefmarken.Katalog 1.939, Europa Verlag des Schwanebrger, Leipzig C)
Nakon što su se tri etničke političke stranke dogovorile prilikom potpisivanja akta o negiranju bosanstva (Dayton, 1995) sve što je bosansko je izbačeno iz Ustava države. U ustavu Bosne i Hercegovine (Anex 4 ovog akta) sve što pripada Bosanskim Hrvatima je hrvatsko, tj. pripada državi Hrvatskoj. Sve što je karakteristika bosanskih Srba pripada državi Srbiji. Samo što je bošnjačko je bosansko. Niti se bune Bosanski Hrvati i Bosanski Srbi, niti se bune Bosanski Bošnjaci. Niko iz bh. delegacije u Daytonu nije nikada rekao da se on s tim nije složio.
Postoji poštanska marka Bosne i Hercegovine sa likovima bosanskih nobelovaca Ive Andrića i Vladimira Preloga.
Bosanskohercegovački nobelovci Vladimir Prelog i Ivo Andrić
na poštanskoj marki Bosne i Hercegovine
Bosanskohercegovački nobelovci Vladimir Prelog i Ivo Andrić
na poštanskoj marki Bosne i Hercegovine
Pošto su ti nobelovci Bosanski Hrvati, tj. Hrvati, oni pripadaju Republici Hrvatskoj. Stoga su njihovi likovi dati i na poštanskim markama Republike Hrvatske.
na poštanskoj marki Republike Hrvatske
Bosanskohercegovački književnik Petar Kočić nije se našao na poštanskoj marki, ali evo informacije sa interneta: Petar Kočić je bio srpski pisac, pjesnik i političar. Rođen je 29. juna 1877. godine u selu Stričići kod Banja Luke, a umro u Beogradu 27. augusta 1916. (izvor: https://biografije.medium.ba/petar-kocic/). Ispada da Petar Kočić nije Bosanac, da nije Bosnaski Srbin, da je on samo Srbin, tj. stanovnik države Srbije. Sramotno!
Vjerovatno ima neko u Bosni i Hercegovini ko se brine o kulturnoj baštini Bosne i Hercegovine i za to prima bilo kakvu platu. Vjerovatno:
ako je on Bosanski Hrvat, smatra se Hrvatom, time i Hrvatskim Hrvatom, te je sretan što su nobelovci Bosanski Hrvati, tj, Hrvati, tj. Hrvati države Hrvatske na pravom mjestu,
ako je on Bosanski Srbin, smatra se Srbinom, time i Srpskim Srbinom, te je sretan što je književnik Bosanski Srbin, tj, Srbin, tj. Srbin države Srbije na pravom mjestu,
ako je on Bosanski Bošnjak, baš ga briga za Bosanske Hrvate i Bosanske Srbe; nije im mjesto u Bosni i Hercegovini.
Tri puta sramota: sramota, sramota i sramota. Kako ih nije stid. Volio bih da znam koji su građani Bosne i Hercegovine zaduženi za čuvanje bosanskohercegovačke kulturne (namaterijalne) baštine. Koji je ministar član Vijeća ministara odgovoran za ovu bruku i sramotu. Neka se stidi. Ja znam da će on za ovo biti nagrađen od strane etničkih političkih stranaka. Ali barem da se zna da se ja grozim i užasavam.