KAKO OVA FABRIKA UTIČE (How This Factory Affects)
Aleksandar Knežević
Kako ova fabrika (na slici) utiče na; a. Ekologiju, b. Okolinu (environemnt), c. Prirodu i D. na Klimu.
Da li razumijemo stručne termine
(Do we understand technical terms)
Prije nekoliko nedelja poslah ovo pitanje sa ovom slikom na više adresa stručnih ljud u regiji. Nekoliko ih je tačno odgovorilo na prvo pitanje, samo jedno polovično na drugo pitanje. Niko tačno na treće i četvrto. Bar po mom mišljenju.
Kako ova fabrika utiče na ekologiju
Ekologija je prirodna nauka koja proučava odnose među živim organizmima te odnose tih organizama i njihove prirodne osnove (tlo, voda, zrak). Razvoj društva se zasniva na korištenju komponenti prirode. Društvo usmjerava razvoj brojnih biljanih i životinjskih vrsta, uključujući ih u svoj privredni sistem. Društvo smanjuje ukupnu količinu biomase na Planeti, posebno biološku raznolikost. Nauka ekologija proučava posljedice djelovanja društva u mijenjanju ekositema. Time se ova nauka razvija. Znači, odgovor je: Ova fabrika pozitivno utiče na razvoj nauke ekologija.
Jedno podpitanje. Prevrnuo se kamion koji je prevozio neki naftni derivat koji se razlio u obližnje jezero. O kakvoj nesreći se radi? Da li je to ekološka nesreća? Nije, to je saobraćajna nesreća sa posljedicama na eko sistem jezera.
Kako ova fabrika utiče na okolinu (engl. Environment)
Pojam environment se u R. Hrvatskoj i bh. entitetu Federacija BiH prevodi sa okoliš, a u R. Srbiji i bh. entitetu Republika Srpska sa životna sredina. Prvi prevod je etimološki ispravan, a drugi neispravan. Životna sredina je ekološki pojam, a zagađivanje okoline je društveni problem. Autor ovog priloga koristi termin okolina, jer smatra da je prihvatljiviji pridjev okolinski, nego okolišni. Termin okolina se može prihvatiti kao terminus technicus.
Pod predpostavkom da je veličina emisije date zagađujuće materije u okviru Graničnih vrijednosti emisije, a da je prouzrokovana zagađenost, uključujući i duge izvore zagađivanja datog područja u granicama Graničnih vrijednosti kvaliteta zraka, može se reći da data fabrika utiče na okolinu (kvalitet zraka) u okviru zakonski (i) utvrđenih ograničenja emisije iz datog izvora i (ii) ograničenja u pogledu promjene kvaliteta zraka u naselju. Pri ovme treba znati da su Granične vrijednosti emisije tehnoekonomska ograničenja, a Granične vrijednosti kvaliteta zraka zdravstveno-sanitarna organičenja, ali oboje u okviru ekonomskih mogućnosti datog društva. Znači, data fabrika utiče na kvalitet zraka tako da njena emisija i doprinos prizemnim koncentracijama zadovoljavaju ili ne zadovoljavaju dva postavljena zakonska ograničenja.
Kako ova fabrika utiče na prirodu
Čovjek nije bog i ne može pozitivno da utiče na prirodu. Ukoliko čovjek negdje nešto posadi, to nije pozitivno za prirodu. Priroda bi nešto drugo napravila na tom tlu. Ukoliko čovjek ne može pozitivno da utiče na prirodu, ne može ni negativno. Odgovor je samo: utiče na prirodu (Impact to nature).
Kako ova fabika utiče na klimatske promjene
Klimatske promjene su globalni problem. Ukoliko emitujete 100.000 tona ugljendioksida u Sarajevu ili u Wellingtonu (antipod Sarajeva) klima će se promijentiti i u Sarajevu i u Wellingronu ili bilo gdje u svijetu i to nezavisno od mjesta emitivanja. Dok data fabrika djeluje na neposrednu okolinu emisijama sumpordioksida ili čvrstih čestica, ne može se govoriti da ona ima uticaj na klimu samo datog područja.
Nadalje, uticaj na klimatske promjene neke fabrike nije vezan samo za njenu energanu, nego i na proizvodni program. Ukoliko data fabrika, na primjer, proizvodi materjal za termičku zaštitu (termički izlolacioni materijal), onda će se njegovom ugradnjom bilo gdje u svijetu smanjiti toplotne potrebe, a time i emisije stakleničkih gasova uzrokovane spaljivanjem fosilnih goriva. U tom slučaju uticaj ove fabrike na klimatske promjene je pozitivan. U najvećem broju slučajeva biće nepovoljan. Uticaj na klimatske promjene treba vezati za proizvod. Treba ocijeniti kroz ugljični otisak (carbon foot print) metodom Procjene životnog ciklusa od koljevke do groba datog proizvoda ili usluge (Assessment to environment of life cycle of product or sevice from kradle to grave). Znači, uticaj na klimatske promjene zavisi od svih operacija počev od vađenja sirovina iz zemlje, preko proizvodnje i korištenja, do odlaganja ili korištenja nastalog otpada.
Poseban komentar u vezi bh. znanja u vezi klimatskih promjena
Ovo je država neznanja. U ministarstvima ima po nekoliko vrlo stručnih ljudi, a večina su potpuno nestručni. Novinari se bave sa puno stvari, stvaraju jedan svijet pojednostavljenog razmišljanja. Političari uče gledajući i pomalo slušajući TV dnevnik. Itd. Neke stvari zbog toga radimo potpuno naopako. Izgleda da niko od stručnih radnika u ministarstvima nije pročitao Okvirnu konvenciju UN o klimatskim promjenama. A tekst je raspoloživ na webu Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Prije nekoliko dana Vlada Federacije BiH usvojila neki program rada. Piše da će BiH raditi na ublažavanju klimatskih promjena. Pogrešno! Konvencija ima dva ključna pojma: mitigation (podrazumjevaju se mjere za smanjenje emisija stakleničkih gasova) i adaptation (podrazumjevaju se mjere za prilagođavanje klimatskim promjenama hidroenergetika, poljoprivreda, urbani razvoj i dr.). Zemlje u razvoju (kao BiH) nemaju obavezu da rade na polju mitigation (ublažavanje), nego samo na području adaptation (prilagođavanje). A mi izbacujemo parolu da ćemo raditi na ublažavanju klimatskih promjena što nije naš zadatak. Ovdje se ne radi samo o nerazumjevanju. Iza ovog pogrešnog razumijevanju stoje dvije stvari: ne pravimo programe prilagođavanje klimatskim promjenama naše poljoprivrede, niti tražimo besplatnu stručnu pomoć, ne tražimo finanijsku pomoć koja nam pripada, a koju treba da osiguraju industrijski razvijene zemlje čija je obaveza ublažavanje (mitigation). Nego nasjedamo i kupujemo nekarbonske tehnologije, među njima i one koje kod nas nisu prioritet.
Rezime
Ova fabrika:
Na ekologiju djeluje pozitivno,
Na okolinu djeluje zavisno od zadovoljavanja (i) Graničnih vrijednosti emisije (u zrak) i (ii) Graničnih vrijednosti kvaliteta zraka zajedno sa drugim izvorima zagađivanja zraka datog područja,
Na prirodu djeluje i
Na klimatske promjene djeluje pozitivno ili negativno zavisno od ugljičnog otiska proizvoda ili usluge.