KAKO ŠTEDITI ENERGIJU KOD INDIVIDUALNOG GRIJANJA
How to save energy with individual heating
(Aleksandar Knežević)
Ako se radi o konverziji energije iz jednog oblika energije u drugi oblik, uvijek postoji određen gubitak energije. Količina proizvedene korisne energije uvijek je manja od količine energije koju je sadržavalo gorivo. Međutim, u slučaju aktivnosti na održavanju konstantne temperature u prostoru - što se zove grijanje – primjenom organizacionih i tehničkih mijera uvijek je moguće postići temperaturnu ugodnost sa sve manjom i manjom količinom energije. Ukoliko se radi o korištenju uglja ili drveta, time se istovremeno smanjuje i zagađivanje vazduha.
Toplotna energija se gubi kroz zidove, krov i pod, a najviše kroz prozore. Međutim u slučaju direktne osunačnosti prozor može biti i značajan izvor energije.
Dimnjak najveći uzročnik gubitka energije
Veoma često je dimnjak značajan uzročnik gubitka energije. Na kraju dana, kada ukućani idu na zasluženo spavanje, ukoliko vrata ložišta ili pepeljare nisu dobro zatvorena topao dimnjak isisava vazduh iz prostorije. U prostoriji nastaje podpritisak i usisava se hladan zrak iz vana kroz zazore između krila i rama prozora. I prostor se ohladi. Ujutro bude hladno i potrebno je unijeti mnogo energije da se ponovo zagrije.
Jednostavne mjere – niži troškovi grijanja
Simple measures – lower heating costs
Tako, dimnjak može biti ogroman gubitnik energije. To se prepoznaje kada je ujutro u prostoriji jako hladno.
Šta raditi – prozori i zastori
Kada je sunčano, a prozori se nalaze na južnom dijelu zgrade, treba ukloniti zastore – sunčeva svjetlost u dodiru sa zidovima i namještajem transformisaće se u toplotnu energiju. Kada nije sunčano treba navući zastore. Kada je vani jako hladno, treba postavti i nekoliko slojeva roleta i zastora. Zarobljeni vazduh između dva zastora značajan je toplotni izolator.
Šta raditi – sobna peć i dimnjak
Rečeno je, topao dimnjak stvara uzgon – time se usisava topli zrak iz prostorije. Da dimnjak nakon prestanka loženja ne bi usisavao topao zrak, kada se uvečer prekine loženje potreno je da su i vrata od ložišta i od prostora za pepeo zatvorena. Bilo bi poželjno da vrata od ložišta imaju azbestni zaptivač. Time će se i preko dana smanjiti nepotreban ulazak zraka iz prostorije u ložište i dalje kroz dimnjak.
Ukoliko se loži nepravilno doći će do zagađivanja vazduha. Zagađujuće materije koje pri tome nastaju (ugljenmonoksid, čađ, nesagorjeli ugljikovodici) sadrže značajn energijski potencijal. Njihovim nastankom povećava se potrošnja goriva za grijanje.
Sasvim mala pažnja doprinijeće da se smanji potrošnja goriva za grijanje i smanji zagađivanje vazduha.